CO ROBIMY?

SYSTEM JAKOŚCI

Od wszystkich części zamiennych oczekujemy, że spełni nasze oczekiwania, że po wymianie zastąpi stary, zużyty element i będzie funkcjonowała sprawnie w bardzo złożonym przecież systemie jakim jest pojazd samochodowy. W skrócie więc musimy wyeliminować ze sprzedaży te elementy, które: nie dadzą się zamontować, albo po zamontowaniu nie funkcjonują prawidłowo. Które posiadają wady ukryte, zły materiał, złe charakterystyki funkcjonalne, które spowodują szybkie zużycie, albo uszkodzenie elementów współpracujących. Ale najważniejszym kryterium jest kryterium bezpieczeństwa. Nie możemy przepuścić wady elementu, która może spowodować zagrożenie życia i bezpieczeństwa osób podróżujących samochodem.Dlatego więc w Unii Europejskiej wprowadzono przepisy dla części zamiennych do samochodów mających wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego dla tak ważnych elementów jak klocki i szczęki hamulcowe, lampy i elementy oświetlenia, pasy bezpieczeństwa, foteliki dziecięce i inne należy przeprowadzić homologację. Homologacja to procedura zatwierdzenia typu pojazdu, przedmiotów jego wyposażenia lub części przez niezależny ale upoważniony Ośrodek Badawczy.

 

Układ hamulcowy

KRYTERIUM BEZPIECZEŃSTWA

W sposób szczególny podchodzimy do części hamulcowych, kierowniczych, zawieszenia. Testujemy ich odporność na trudne warunki drogowe. Często zdarza się, że kierowca musi gwałtownie hamować, aby uniknąć zderzenia, lub wpada w dziurę w jezdni. Wtedy sprawne działanie elementów gwarantuje, że może wyjść cało z takich zdarzeń. Do nas należy sprawdzenie, czy poszczególne elementy nie zawiodą w krytycznej sytuacji. Sprawdzamy więc wytrzymałość części na zrywanie, testujemy sprężystość sprężyn, sprawdzamy trwałość połączenia elementów metalowo-gumowych, ścinamy okładziny cierne szczęk hamulcowych. Testujemy części w sytuacjach krytycznych, które być może nigdy nie zdarzą się w samochodzie, ale to daje nam przekonanie, że części te nie zawiodą, kiedy taka sytuacja się przydarzy.

Kluczowa jest kartoteka jakości, którą posiada każdy z producentów. Zawiera ona pełną historię wyników badań jakościowych dostarczonych części. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować poziom jakości oferowanych produktów. Taką możliwość daje nam system QDA dostarczony przez Firmę TQM Soft. Ten rozbudowany program jest wykorzystywany do kontroli jakości podzespołów przez czołowych dostawców branży motoryzacyjnej wytwarzających części na pierwszy montaż dla: Mercedes – Benz, Porsche, BMW, VW, Opel, Daimler Chrysler i wielu innych.

SYSTEM ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ

Sprawna analiza kontroli jakości produktów wymaga odpowiedniego oprogramowaniem.  Najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo użytkowania, dlatego wszystko co ma wpływ na bezpieczną pracę części zamiennej jest dla nas priorytetem. W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy towar spełnia kryteria bezpieczeństwa, a więc czy można go bezpiecznie użytkować. Następnie sprawdzamy wymiary, przyłącza i funkcjonalność produktu. Część zamienna w samochodzie musi dokładnie zastąpić element wymieniany, jeżeli gwint końcówki będzie miał inne parametry, mechanik po prostu nie będzie miał szans aby go zainstalować. Dlatego wprowadzamy do karty produktu wymiary nominalne oraz tolerancje co pozwala nam odseparować elementy, które nie spełniają wymagań.

Kompleksowość obsługi jest zapewniona przez:


  • – łatwe nadzorowanie dużej liczby produktów i referencji poszczególnych produktów;
  • – możliwość nadzorowania sposobu kontroli dla poszczególnych produktów;
  • – automatyczne zbieranie wyników  pomiarów z przyrządów i maszyn pomiarowych
  • – prowadzenie analiz długo i krótkoterminowych;
  • – prowadzenie gradacji i porównań dostawców;
  • – prowadzenie różnego typu kontroli (np. zaostrzonej , normalnej , ulgowej) w zależności od jakości i poziomu dostawcy (tabele AQL);
  • – powiązanie z istniejącym systemem ERP.

Zobacz więcej, kliknij tutaj.